Veliki i Sveti tjedan – Vazmeno trodnevlje

Nakon korizme koja nam je brzo prošla i donjela konačno olakšanje mjera, pa smo nakon dvije godine pružili mir jedni drugima na Cvijetnicu; došao nam je i Veliki tjedan. Obredi vazmenog trodnevlja biti će samo u župnoj crkvi na Kamenskom, jer je praksa Crkve da se najveće otajstvo slavi samo u župnoj crkvi.

Obredi Velikog četvrtka i petka počinju u 19:00 sati, a Velike subote u 21:00 sat.

Svi smo pozvani uroniti u tajnu ovih obreda koji nam imaju toliko za poručiti i prenjeti. Povedite i svoje najmanje i dođimo u što većem broju. Na Veliki četvrtak slavimo ustanovljenje Euharistije – Sv. Mise, zazvoniti će zvona na slavu i neće zvoniti do Uskrsa. Sv. tajne prenjeti ćemo u Božji grob a pod liturgijom važno mjesto ima pranje nogu apostolima – 12 muškaraca. Na Veliki petak Crkva ne slavi Sv. Misu nego obrede Velikog petka, koji se sastoje od čitanja muke Gospodnje po Ivanu, Klanjanja križu i svopće molitve. Na Veliki petak obavezuje strogi post. Na Veliku Subotu Crkva također ne slavi Sv. Misu već u uskršnjoj noći počinje slavlje Uskrsa. Obred počinje ispred crkve pokraj velikoga ognja, nakon što se zapali uskršnja svijeća pale se i naše svijeće koje možemo ponjeti od kuće. Nakon ulaska u crkvu pjeva se hvalospjev uskršnjoj svijeći te čitaju čitanja, posvećuje krsna voda i konačno slavi Sv. Misa.

Blagoslov hrane biti će na Veliku subotu prema sljedećem rasporedu.

16:00 Kobilić, 16:15 Husje, 16:30 Čurjaki, 16:45 Crkva Sv. Antuna, 17:00 Vodostaj, 17:15 Gradac ispred kapele Sv. Josipa.

16:00 Mostanje, 16:20 Sv. Doroteja, 16:40 Turanj, 17:05 Goljaki, 17:20 Jelaši, 17:40 Sajevac, 18:00 Lemić Brdo, 18:20 Gornje Mekušje, 18:40 Kamensko.

Za Uskrs su Sv. Mise kao nedjeljom.